Ценхрус довгоголковий – небезпечний карантинний бур’ян!

Дата: 14.03.2024 10:24

Одним із карантинних бур᾽янів, який обмежено поширений в Україні, є це́нхрус довгоголковий (Cenchrus longispinus (Hack.) Fernald) - однорічний бур’ян родини злакових, що пригнічує ріст культурних рослин, а також завдає шкоди тваринництву і людям.

Росте ценхрус довгоголковий  на будь - яких ґрунтах, але перевагу

віддає піщаним. Бур’ян засухостійкий. Засмічує всі польові культури, сади,

узбіччя доріг, некультивовані землі. Його шкодочинність обумовлена  зниженням врожайності, негативним впливом на здоров’я людей і тварин,  засміченням шерсті овець.

Ценхрус довгоголковий – однорічна рослина заввишки 20-60см.

Суцвіття –колосоподібна волоть, що складається з8-15 колосків буруватого або жовтувато-зеленого кольору, вкритих гострими шипами. Колоски вузькі, оточені колючою обгорткою із щетинок, що зростаються біля  основи. Плід – зернівка.Вона має чорно-бурий або зелено-жовтий колір,  вкрита колосковою лускою й оточена гострими шипами, завдяки яким прикріп люється до вовни тварин та одягу людей.Одна рослина утворює близько 2000  насінин.

При контролі  за станом поширення ценхрусу довгоголкового

застосовуються всі можливі методи боротьби: глибока оранка; використання сівозміни; багатократне скошування на необроблюваних землях; метод чорного пару; культивація; обробіток ґрунту після збору врожаю; хімічні методи.

Державний фітосанітарний інспектор                                           Віта ДИГУЛЯР