Сьогодні День пам’яті жертв Бабиного Яру – одного з найжахливіших символів Голокосту.
Упродовж двох днів, 29-30 вересня 1941 року, в окупованому нацистами Києві було проведено перший масовий розстріл військовими беззбройного цивільного населення, передає Укрінформ.
Загалом із 29 вересня по 11 жовтня 1941 року есесівці вбили майже все єврейське населення міста – понад 50 тисяч чоловіків, жінок, дітей. Лише в перші два дні розстрілів було вбито майже 34 тисяч людей. 1, 2, 8 і 11 жовтня – ще близько 17 тисяч осіб.
Місцем масових розстрілів було обрано Бабин Яр – балку на північному заході Києва довжиною у два з половиною кілометри, яка місцями сягала 50-метрової глибини. Наприкінці вулиці влаштували ворота, за які людей пропускали групами по 30-40 осіб. Попередньо їх примушували роздягатися, відбирали особисті речі, потім поліцаї дубинками гнали жертв до проходів у насипах на краю яру. На протилежному боці сиділи кулеметники. Тіла розстріляних скочувалися по укосу на дно. Після того, як рів заповнювався 2-3 шарами тіл, зверху їх присипали землею.
Загалом за роки Другої світової війни у Бабиному Яру, за різними оцінками, полягло від 100 до 150 тисяч осіб – євреїв, ромів, караїмів, радянських військовополонених, учасників українського націоналістичного руху опору, пацієнтів психіатричної клініки та представників інших національних чи соціальних груп, яких окупанти вважали «зайвими».
Бабин Яр – це одна із найглибших ран, один із найважчих спогадів про Голокост.
Ми схиляємо голови у скорботі за загиблими та із вдячністю згадуємо тих, хто виявив героїзм і став на захист приречених. Ці праведники світу назавжди залишаться у пам'яті нащадків.
Завдання світової спільноти, кожної держави – не допустити повторення жахливих сторінок історії, об'єднатися у справі збереження пам'яті про Голокост та відстоювання ідей гуманізму.
Схилімо голови в пам'ять про жертви Бабиного Яру!
Вічна пам'ять невинно убієнним.
Голова Маяківської СТГ
Віктор ДЯЧЕНКО